Меню

Избрани новини

Афиш

Раздадоха 90-те Оскари – Пълен списък на победителите

Този път церемонията премина без гафове

Без почти никакви изненади тази нощ бяха раздадени юбилейните 90-ти награди „Оскар“.

На пищната по традиция церемония в Лос Анджелис триумфира филмът на Гийермо дел Торо „Формата на водата“ с най-много номинации – цели 13, а равносметката в края на вечерта беше четири спечелени статуетки. 

Режисьорът гордо вдигна във въздуха Оскар за Най-добър филм и за Най-добър режисьор. Лентата бе отличена още музика на Александър Деспла и сценография.

Липсваха големи изненади и в актьорските категории, където съвсем очаквано и заслужено Франсис Макдорманд беше отличена за главна женска роля, а Сам Рокуел за поддържаща мъжка за филма им „Три билборда извън града“. 

Алисън Джени победи в категорията за поддържаща женска роля за играта си в „Аз, Тоня“, а Оскар за Най-добър актьор в главна роля пак абсолютно заслужено отиде в ръцете на Гари Олдман за „Най-мрачният час“.

Филмът на Кристофър Нолан „Дюнкерк“ спечели в категориите за звук и монтаж, така че може да се похвали с цели три статуетки.

Блейд Рънър 2049“ спечели за кинематография и визуални ефекти,  „Избягай“ за оригинален сценарий, а Назови ме с твоето име за адаптиран. „Невидима нишка“ получи само един Оскар – за дизайн на костюми, а „Най-мрачният час“ и победи в категорията за грим.

Най-добрите рокли на Оскарите

Награда за най-добър оригинален сценарий спечели Джордан Пийл за „Бягай“, а за най-добър адаптиран сценарий отиде при големия и четирикратно номиниран Джеймс Айвъриза „Назови ме с твоето име“.

За най-добър чуждоезичен филм спечели „A Fantastic Woman” („Una Mujer Fantástica“) на режисьора Себастиан Лелио. Статуетката за най-добър документален филм отиде при „Icarus“, a тази за пълнометражен анимационен филм при „Тайната на Коко“.

Един от най-удовлетворяващите моменти за нас беше напълно заслужената и дългоочаквана (след цели 12 предишни номинации и загуби) награда на Роджър Дийкинс за Най-добър оператор за работата му по „Блейд Рънър 2049“, който беше отличен и за най-добри специални ефекти.

За разлика от миналата година, този път никой не обърка имената на победителите, въпреки че още в началото на церемонията водещият Джими Кимъл предупреди присъстващите, да не бързат да стават, когато чуят името си.

ПЪЛЕН СПИСЪК С НАГРАДЕНИТЕ ФИЛМИ

Най-добър филм
„Формата на водата“

Режисьор
Гийермо дел Торо, „Формата на водата“

Оригинален сценарий
Джордан Пийл, „Бягай!“

Адаптиран сценарий
Джеймс Айвъри, „Призови ме с твоето име“

Операторско майсторство
Роджър Дийкинс, „Блейд Рънър“

Главна женска роля
Франсис Макдорманд, „Три билборда извън града“

Главна мъжка роля
Гари Олдман, „Най-мрачният час“

Поддържаща женска роля
Алисън Джейни, „Аз, Тоня“

Поддържаща мъжка роля
Сам Рокуел, „Три билборда извън града“

Оригинална музика
Александър Деспла, „Формата на водата“

Оригинална песен
Remember Me, „Тайната на Коко“

Чуждоезичен филм
„Фантастична жена“, Чили

Пълнометражен анимационен филм
„Тайната на Коко“

Монтаж
„Дюнкерк“

Сценография
„Формата на водата“

Костюми
„Невидима нишка“

Грим и прически
„Най-мрачният час“

Визуални ефекти
„Блейд Рънър“

Звуков монтаж
„Дюнкерк“

Звуков микс
„Дюнкерк“

Късометражен игрален филм
„Дете на тишината“

Документален филм
„Икар“

Късометражен документален филм
„Раят е задръстване на шосе 405“

Късометражен анимационен филм
„Dear Basketball“



Коментари (0)

Няма коментари.

Добави коментар


Попитай Елза

Кой трябва да спечели „ВИП Брадър“ според вас?

Споделете мнението си с читателите на LifeOnline.bg

 

Покажи резултати